sportdoctor.pl
Ze względów formalnych i prawnych oferta sportdoctor.pl realizowana jest w 2 obszarach:
- usługi medyczne i pokrewne służące diagnozie, leczeniu i innym działaniom mającym na celu poprawę / zachowanie stanu zdrowia, podlegające regulacjom prawnym dla praktyki lekarskiej(m.in. e-recepty, orzekanie o czasowej niezdolności do pracy - zwolnienia lekarskie)
- pozostałe usługi (realizowane w oparciu o portal www.sportdoctor.pl) - konsultacje trenerskie, współpraca z osobami indywidualnymi, klubami i związkami sportowymi mająca na celu optymalizację wyników sportowych, szkolenia i warsztaty
----------------------------------------------------------------------------
zakres konsultacji, przygotowanie do wizyty, niezbędne badania
- orzeczenie o zdolności do udziału we współzawodnictwie sportowym ("badania do licencji")
- konsultacje lekarskie z zakresu medycyny tańca (urazy, przeciążenia, zaburzenia postawy ciała)
- konsultacje lekarskie ogólne (choroby ostre i przewlekłe - diagnostyka i leczenie)
orzeczenie o zdolności do udziału we współzawodnictwie sportowym
("badania do licencji" - Zawodnicy do 23 roku życia)
Orzeczenie wydawane jest Zawodnikom wszystkich dyscyplin, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 lipca 2016 roku w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń (tekst jednolity). Orzeczenie wydawane jest również Kandydatom do Szkół / Klas sportowych na etapie uzyskiwania zgody na udział w testach sprawnościowych i badań wstępnych po pozytywnym przejściu procesu kwalifikacyjnego (zakres badań niezbędnych do wydania orzeczenia jest tożsamy z zakresem wymaganym do wydania orzeczenia dla Zawodnika danej dyscypliny).
Minimalny zakres badań i konsultacji niezbędnych do wydania orzeczenia:
- morfologia + rozmaz, stężenie glukozy w surowicy, badanie ogólne moczu, EKG spoczynkowe - badania wykonywane 1x / 12 miesięcy
- spirometria dla Zawodników następujących dyscyplin: płetwonurkowanie, pływanie synchroniczne, hokej podwodny (i dyscypliny pokrewne) - badanie wykonywane 1x / 24 miesiące
- konsultacja neurologiczna dla Zawodników sportów, sztuk i systemów walki - konsultacja wykonywana 1x / 24 miesiące (dodatkowo w przypadku badania kontrolnego po urazie głowy, nokaucie)
W przypadku Zawodników / Uczniów pozostających pod opieką lekarską z powodu schorzeń przewlekłych niezbędne jest dostarczenie dokumentacji z przebiegu leczenia, a w uzasadnionych przypadkach również zgody lekarza prowadzącego na podjęcie aktywności fizycznej na poziomie sportu wyczynowego (ukierunkowanego na wynik sportowy). W przypadku wątpliwości / pytań dotyczących zakresu wymaganych badań zalecany jest kontakt z poradnią.
Orzeczenie jest wydawane na podstawie wywiadu i badania lekarskiego oraz analizy dostarczonej dokumentacji medycznej. Nie ma możliwości orzeczenia o zdolności do udziału w treningach i zawodach w sytuacjach uniemożliwiających taką aktywność (np. urazy narządu ruchu w trakcie leczenia, poważne problemy medyczne na etapie diagnostyki).
Orzeczenie wydawane jest na okres od 6 do 12 miesięcy. Okes ważności orzeczenia zależy od dyscypliny sportowej, ogólnej liczby jednostek treningowych i stwierdzonych w trakcie konsultacji nieprawidłowości w stanie zdrowia Zawodnika. Orzeczenie traci ważność w przypadku konieczności wykonania badania kontrolnego - przebyty uraz / choroba uniemożliwiające uczestnictwo w zajęciach sportowych (w szczególności urazy głowy, stany przebiegające z utratą przytomności, urazy przeciążeniowe, porażki przez nokaut).
----------------------------------------------------------------------------
konsultacje lekarskie dla osób aktywnych fizycznie
(urazy / przeciążenia, zaburzenia postawy, suplementacja, choroby przewlekłe)
W przypadku złamań, powikłanych skręceń / zwichnięć, osób po przebytych zabiegach ortopedycznych i neurochirurgicznych konsultacja stanowi uzupełnienie kompleksowego procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Celem konsultacji jest ustalenie zasad postępowania mających na celu minimalizację następstw urazu w kontekście powrotu do pełnej aktywności ruchowej (także na poziomie sportu wyczynowego). Zakres działań obejmuje przygotowanie wytycznych dla Fizjoterapeuty, Trenera i Zawodnika dotyczących programowania obciążeń treningowych w okresie rehabilitacji i rekonwalescencji. Osoba zgłaszająca się do Poradni zobowiązana jest do dostarczenia kompletu dokumentacji medycznej opisującej podjęte do tej pory działania diagnostyczne i terapeutyczne. W uzasadnionych przypadkach podjęcie decyzji co do dalszego postępowania może być uzależniowe od opinii lekarza prowadzącego.
Większość przeciążeń narządu ruchu ma charakter wtórny do zaburzeń biomechanicznych i / lub błędów w technice sportowej. Przeprowadzona w trakcie konsultacji ocena funkcjonalna ma na celu identyfikację pierwotnej dysfunkcji, która zazwyczaj ma swoje źródło w zaburzeniach postawy i / lub dysbalansie sił mięśniowych. Bardzo często, stwierdzane zaburzenia są typowe dla dyscypliny i wynikają z monotypii wzorców ruchowych. W ramach postępowania terapeutycznego Zawodnik otrzymuje zalecenia dotyczące ćwiczeń korygujących.
W przypadku Zawodników wymagających przygotowania schematu suplementacji (podstawowej, okołotreningowej, specjalistycznej) konsultacja obejmuje zazwyczaj 2 wizyty w poradni. W trakcie I wizyty, po zebraniu wywiadu (medycznego i sportowego), przeprowadzeniu badania lekarskiego i ustaleniu zakresu suplementacji Zawodnik otrzymuje listę badań, których wykonanie jest niezbędne do optymanego doboru suplementów (II wizyta)..
W ramach Poradni prowadzono jest diagnostyka i terapia schorzeń przewlekłych (m.in choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia funkcji tarczycy i gospodarki węglowodanowo-insulinowej). Istotnym elementem prowadzonej terapii jest sformułowanie zaleceń dotyczących podejmownej aktywności fizycznej.
----------------------------------------------------------------------------
konsultacje lekarskie z zakresu medycyny tańca
(urazy / przeciążenia, zaburzenia postawy)
Kwalifikacja do zajęć (także w przypadku rekrutacji do Ogólnokształcących Szkół Baletowych), ocena funkcjonalna, trening uzupełniający mający na celu korektę zaburzeń postawy ciała i optymalizację wzorców ruchowych. Do tego nadzór nad powrotem do zdrowia po urazach narządu ruchu, diagnostyka i leczenie przeciążeń... to tylko niektóre z zadań medycyny tańca. 10 lat doświadczeń w pracy z tancerzami.
----------------------------------------------------------------------------
konsultacje lekarskie ogólne (choroby ostre i przewlekłe - diagnostyka i leczenie)
Diagnostyka i leczenie dzieci i osób dorosłych w zakresie chorób infekcyjnych, niepokojących objawów i chorób przewlekłych. W przypadku konieczności kontynuacji dotychczasowego leczenia warunkiem uzyskania refundacji ordynowanych leków jest dostarczenie dokumentacji medycznej potwierdzającej ciągłość terapii. W przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia Pacjenta istnieje możliwość wydania orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy (zwolnienie lekarskie).